Перспективні політичні проєкти:

Парадокс нинішньої ситуації в партійній системі України

Ми ще не знаємо точно, які саме чинники наддадуть вирішального впливу (окрім змін у виборчій системі) на наступних парламентських виборах. Але нинішня ситуація в партійній системі України виглядає досить парадоксально.

З одного боку, в порівнянні з 2019 р. суттєво знизилися електоральні рейтинги і Президента Зеленського і партії «Слуга народу». Минулорічні місцеві вибори показали, що у президентській партії вже немає одноосібного лідерства. Політичний процес в Україні розвивається досить бурхливо.

Але при цьому четвірка лідерів і в гонці президентських рейтингів і серед політичних партій залишається незмінною. Хоча коливання електоральних рейтингів досить помітні, особливо у правлячої партії, за рівнем популярності домінують ті ж політичні сили, що і на парламентських виборах 2019 року. Партія «Слуга народу» в рейтинговому відношенні «схудла» приблизно в два рази і найближчі конкуренти наблизилися впритул. Однак президентській партії вдається зберігати рейтингове лідерство, а з лютого по травень 2021 року і «Слуга народу», і особливо Президент Зеленський поліпшили свої рейтингові позиції. Після санкцій проти Віктора Медведчука і його телеканалів на кілька пунктів просів рейтинг ОПЗЖ, що дозволило вийти на друге місце партії «Європейська солідарність». Але партія Ю.Бойка і В.Медведчука все одно залишається серед рейтингових лідерів. Набрала балів «Батьківщина» і за даними окремих опитувань, партії Ю.Тимошенко вдалося обійти в рейтинговій гонці ОПЗЖ. З парламентських партій провалився і вибув з числа фаворитів тільки «Голос» (у зв’язку з черговим відходом з політики засновника цієї партії С.Вакарчука, а також гучними конфліктами всередині партії).

Відрив четвірки лідерів від найближчих конкурентів досить вагомий. Але і переслідувачі парламентських партій в основному ті ж самі, що і в 2019 р.: партія «Сила і честь», Радикальна партія О.Ляшка, «Українська стратегія» В.Гройсмана і ряд інших. На місцевих виборах 2020 року з’явився ряд нових політичних проєктів, деякі з яких увійшли в число переможців. Але після місцевих виборів їх рейтинги просіли і не дозволяють їм претендувати на проходження до майбутнього складу парламенту.Проте, не дивлячись на відносну стабільність в розкладах політичних сил, у багатьох спостерігачів є очікування зростання політичної турбулентності і прийдешніх змін в конфігурації рейтингової гонки. Можливо, це станеться ближче до парламентських виборів, як це траплялося на всіх попередніх виборах до Верховної Ради України.