Деолігархізація:

Класифікація українських олігархів

Хто ж може опинитись під ударом? Спробуємо класифікувати всіх тих, хто може вважатися (або сприйматися) як олігарх в Україні.

Головні олігархи (Вища ліга українського олігархату)

Рінат Ахметов – найбагатша людина України (вартість його активів «Forbes Україна» оцінює в 7,6 млрд доларів США), власник телеканалів «Україна» та «Україна-24», видання «Сегодня», прямо впливає на декількох депутатів парламенту, побічно – на кілька десятків, має інструменти впливу на уряд, особливо на міністерство енергетики, завжди встановлює конструктивні (а по можливості і партнерські) відносини з будь-яким Президентом України, традиційно підтримує відразу кілька політичних сил і різних впливових політиків (в тому числі колишніх керівників уряду), має вплив на кількох мерів різних міст України.

Віктор Пінчук – вартість його активів «Forbes Україна» оцінює в 1,4 млрд доларів США, власник трьох популярних телеканалів (ICTV, «Новий канал», СТБ), зять другого Президента України Леоніда Кучми, прямо впливає на декількох депутатів парламенту, побічно – на кілька десятків, завжди встановлює конструктивні (а по можливості і партнерські) відносини з будь-яким Президентом України, керівниками уряду і окремими міністрами, має широкі міжнародні зв’язки, сформував впливову міжнародну групу друзів України.

Ігор Коломойський – вартість його активів «Forbes Україна» оцінює в 1,0 млрд доларів США, крім того фактично контролює компанію з державним капіталом «Укрнафта», в якій є міноритарним акціонером; власник телеканалу «1+1» і медіа-групи, до якої також входять інформагентство «УНІАН», ряд невеликих нішевих телеканалів, в 2014-2015 рр. був головою Дніпропетровської обласної держадміністрації, має прямий вплив на кілька десятків депутатів парламенту, в тому числі у фракції «Слуга народу» і депутатської групи «За майбутнє», його найближчі соратники створювали партії «УКРОП» і «За майбутнє».

Петро Порошенко – вартість його активів «Forbes Україна» оцінює в 1,4 млрд доларів США, власник двох інформаційно-політичних телеканалів («Прямий», «5 канал»), був Президентом України в 2014-2019 рр., раніше займав ряд інших державних посад, неодноразово був депутатом Верховної Ради України, є ним і зараз, лідер партії «Європейська солідарність».

Олігарх з зовнішніми джерелами впливу

Віктор Медведчук – вартість його активів неможливо оцінити офіційно (судячи з різної інформації його бізнес-активи в Україні і Росії записані на дружину та інших членів сім’ї, а також на ряд довірених людей), але за непрямими ознаками він є мультимільйонером; до лютого 2021 р. контролював три інформаційно-політичних телеканали («112-й», «NewsOne», «ZIK»), які формально належали Т. Козаку; він є одним із засновників і лідерів партії «Опозиційна платформа – За життя» (ОПЗЖ), (до її складу входять 44 депутати), і депутатом Верховної Ради України, прямо впливає майже на два десятка депутатів Верховної Ради України, раніше обіймав посаду голови Адміністрації Президента України (при правлінні Л. Кучми); головним ресурсом політичного впливу В. Медведчука є тісні особисті відносини з Президентом РФ В. Путіним, який є його кумом (хрещеним батьком дочки Медведчука).

Ослаблений олігарх

Дмитро Фірташ – до 2014 р. був одним з найбільш багатих і впливових олігархів України, але після окупації Криму і частини Донбасу або втратив частину активів, або їх вартість істотно знизилася, його політичний вплив різко ослаб після краху режиму Януковича і відкриття кримінальної справи проти Д .Фірташа в США (США вже 6 років домагається екстрадиції Д. Фірташа з Австрії); вартість його активів «Forbes Україна» оцінює зараз в 370 млн. доларів США; він є основним власником холдингу «Inter Media Group», в яку входить популярний телеканал «Інтер» і ряд невеликих нішевих телеканалів; за прем’єрства і президентства В. Януковича мав великий вплив на значну частину депутатів парламенту від Партії регіонів і частину членів уряду, зараз має прямий вплив на ряд депутатів фракції ОПЗЖ, зберігає партнерські відносини з рядом лідерів ОПЗЖ (Юрієм Бойком і Сергієм Льовочкіним).

Політизовані олігархи

Це особливий різновид українських олігархів, для яких політика стала головним заняттям, хоча і від активного великого бізнесу вони також не відмовилися. До цієї категорії відносяться Петро Порошенко і Віктор Медведчук.