Перспективні політичні проєкти:

Коли відбуваються якісні зміни в партійній системі України?

Аналіз кількісних параметрів розвитку партійної системи України та партійного представництва у Верховній Раді України показує, що найбільш істотно на конфігурацію партійної системи і на партійне представництво в парламенті впливають такі чинники:

  • Політичні кризи (перш за все «майданні революції»).
  • Зміна президентів і відповідних їм політичних режимів.
  • Конституційні зміни і зміна виборчої системи.

Перехід до змішаної виборчої системи на парламентських виборах 1998 р. (коли половина народних депутатів стала обиратися за партійними списками) різко посилив роль партій у парламентському, і в цілому в політичному житті країни. З тих пір саме політичні партії стали головним фактором, що структурує, в українському парламенті, а потім і в місцевих радах. На початку 2000-х рр. на структурування партійного поля впливав інститут виборчих блоків.

Кілька разів в нашій політичній історії три вищеназваних фактори збігалися, що призводило до суттєвих змін в політичному житті, і в партійній структурі парламенту. Перший раз це сталося в результаті Помаранчевої революції з кінця 2004 р. по 2007 р. (тоді, крім обрання нового Президента України, відбувся перехід до парламентсько-президентської форми правління і до пропорційної виборчої системи). Саме тоді почалося політичне протистояння проєвропейських сил і антимайданного табору (на чолі з Партією регіонів), орієнтованого на союз з Росією. Ще більш суттєві зміни відбулися в 2014 р. після Революції гідності і окупації Росією частини території України. Тоді знову відбулося повернення до парламентсько-президентської форми правління (адже за президентства В.Януковича була відновлена ​​президентсько-парламентська форма правління), кардинально змінилася структура електорату на користь проєвропейських сил, з політичної карти зникли Партія регіонів (правда, з’явилися її політичні спадкоємці) і Компартія України.

Дуже істотні зміни в нашій партійній системі відбулися після президентських виборів 2019 року, на яких з великою перевагою переміг Володимир Зеленський. В результаті дострокових парламентських виборів його партія «Слуга народу» зуміла вперше в історії незалежної України сформувати однопартійну парламентську більшість. Вперше з початку 1990-х рр. на 80% оновився депутатський корпус Верховної Ради.Наступні парламентські вибори відбудуться за новою виборчою системою (по системі відкритих партійних списків). Отже, можна очікувати нової хвилі змін в партійній системі і в партійній структурі Верховної Ради.