Перспективні політичні проєкти:

Чи можуть з’явитися нові рейтингові лідери?

Нові рейтингові лідери, як правило, з’являються на президентських виборах (майже на кожних), якщо вони передують виборам до Верховної Ради України. При цьому успішна участь у виборах Президента України не гарантує такого ж результату на парламентських виборах. Наприклад, партія «Громадянська позиція» провалилася на виборах у Верховну Раду в 2014 р. і 2019 р. хоча її лідер – Анатолій Гриценко – показував перед цим непоганий результат на президентських виборах.

Рейтингові лідери з’являються і на парламентських виборах. Наприклад, перед парламентськими виборами 2002 р. рейтинговим фаворитом став екс-прем’єр-міністр Віктор Ющенко. Взагалі варто зауважити, що успішна і/або помітна робота на посаді Прем’єр-міністра дуже сприяє рейтинговій розкрутці політичного лідера. Успішних прикладів досить багато (Леонід Кучма, Євген Марчук, Віктор Ющенко, Віктор Янукович, Арсеній Яценюк). Але посада Прем’єр-міністра сама по собі не дає рейтингової надбавки. На цій посаді ще потрібно себе яскраво проявити, привернути до себе увагу, залучити симпатії значної частини потенційних виборців. Багатьом керівникам уряду це не вдавалося.

Іноді рейтинговий лідер проявляється не відразу, а з другої, а то і третьої спроби. Наприклад, Сергій Тігіпко програв кастинг на роль наступника Президента Л.Кучми, але несподівано і успішно «вистрілив» на президентських виборах 2010 р. Олег Ляшко невдало почав кар’єру самостійного партійного лідера на парламентських виборах 2012 р, але зате успішно розкрився на президентських і парламентських виборах 2014 р.

Потенційно рейтингових лідерів треба шукати і відбирати. Найпростіший шлях – конвертація популярності і визнання зірок спорту або шоу-бізнесу в сфері політики. Це сталося у випадку з Віталієм Кличком, і, особливо, у випадку з Володимиром Зеленським. Але набір таких варіантів завжди обмежений, і в разі повторення такого сценарію його ефективність швидше за все буде знижуватися. Тому в перспективі особливу увагу в процесі створення нових політичних проєктів слід приділяти кастингу потенційних лідерів і їх ретельної селекції з точки зору сприйняття виборцями відповідних цільових груп. Нові політичні лідери неминуче будуть з’являтися. Питання: коли і як? Можна чекати їх природної і стихійної появи. А можна їх цілеспрямовано відбирати і поступово готувати до майбутньої провідної ролі.